Spodziewająca się dziecka kobieta ma na ogół mnóstwo pytań. We współczesnym świecie w poszukiwaniu informacji zwyczajowo zagląda się do Internetu. Z biegiem czasu coraz poważniejszym problemem staje się jednak dezinformacja w sieci, a nawet swoisty chaos informacyjny. Niesprawdzone wiadomości bywają szokujące i co gorsze stresujące. W przypadku przyszłych mam jest to szczególnie niebezpieczne. By uniknąć niepotrzebnego napięcia, zamiast na blogi nieznanych osób lepiej zajrzeć do książek wiarygodnych autorów. Małgorzata Rozenek-Majdan sama nie jest lekarzem, ale przygotowując swoją książkę rozmawiała z szeregiem specjalistów. W efekcie powstała Świadoma mama. Pozycja poruszająca temat ciąży i macierzyństwa w sposób wieloaspektowy. Można tam znaleźć nie tylko porady żywieniowe, ale także wskazówki odnośnie ubioru i zachowania pozytywnego nastawienia.

Obalając ciążowe mity

Negatywne informacje często są szokujące, a przez to powtarzane z ogromnym zapałem. Niewiele osób pokusi się o ich sprawdzenie i tak powstają stereotypy. Nie brakuje chociażby tych dotyczących ciąży. Jednym z częściej powtarzanych jest ten dotyczący wieku przyszłej mamy. Powszechnie przyjmuje się, że mamą najlepiej zostać przed trzydziestką. W praktyce wiele kobiet decyduje się na zajście w ciążę dopiero około czterdziestki. Zdaniem doświadczonego lekarza, z którym rozmawiała autorka książki Świadoma mama, taki trend niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i wiele pozytywów. Do tych ostatnich należą chociażby:

  • szczera chęć posiadania dziecka, a co za tym idzie większa troska o siebie w okresie ciąży,
  • przygotowanie emocjonalne,
  • bardziej dojrzała postawa zarówno w ciąży, jak i po porodzie.

Małgorzata Rozenek-Majdan pisze także o innych skomplikowanych kwestiach, interesujących zwłaszcza dla przyszłych matek. To chociażby trening fizyczny, zapłodnienie pozaustrojowe czy obawy związane z macierzyństwem.

Poważna książka dla przyszłej mamy

Oczekując dziecka, warto zbierać informacje. Przede wszystkim po to, by efektywniej i bardziej świadomie o siebie zadbać. Problem w tym, że choć dostęp do informacji jest dzisiaj praktycznie nieograniczony, to trudno odróżnić te wiarygodne od niepotwierdzonych newsów. W uporządkowaniu wiedzy pomagają dobre poradniki. Świadoma mama powstała w oparciu o doświadczenie wielu specjalistów. Ludzi na co dzień wspierających kobiety w zajściu w ciążę oraz podczas oczekiwania na dziecko. Wbrew pozorom to nie tylko lekarze, ale również różnego rodzaju doradcy, między innymi eksperci od mody i wizerunku.

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com